És akkor most a szudániak gyűlölik a hawadzsákat? – kérdeztem az amdzsad (azaz a furgon jellegű taxi) vezetőjét a fehérek iránti érzelmekről. Nem, mondja, nem mindegyik gyűlöli őket. Viszont ez az Omar el-Besír elnök nagyon remek. „Olyan igazi férfi,” tette hozzá mindkét öklét maga elé lendítve, a háborús és emberiség elleni bűnök miatt körözött elnök erejét és bátorságát hangsúlyozva.
Besír az ICC-döntésének közzététele óta három külföldi országba utazott, az elfogását reszkírozva. Járt Eritreában, beugrott a baráti Líbiába, a kettő között pedig az egyiptomi elnökkel tárgyalt – aki figyelmeztette arra, hogy nem kellene hagyni a Gázai övezetbe irányuló fegyverek Szudánon keresztül való csempészését. Hoszni Mubarak ezt azután közölte, hogy a héten az ország keleti részében először amerikainak, majd izraelinek hitt légierők lebombáztak egy csempész-szállítmányt, ami miatt több tucat ember meghalt.
Noha Kartúmban a helyzet szinte változatlan – ugyanúgy járunk munkába, az éttermek ugyanúgy nyitva vannak, a tuktukosok ugyanolyan őrülten vezetnek, viszont a társadalmi élet jelentősen megcsappant –, Dárfúrban egyre nő a feszültség. A nemzetközi segélymunkások elrablása után megöltek egy békefenntartót Nyalában, és egy kanadai non-profitnak dolgozó szudánit, állítólag azért, mert el akarták rabolni a szatellit telefonját. Aztán pedig minimum két ember életét veszítette, amikor fegyveresek felgyújtottak egy nyugat-dárfúri menekülttábort.
Március 24-én megszületett az első, az ENSZ és a kormány által közösen végzett felmérés, mely azt volt hivatott felbecsülni, hogy mi vár a dárfúri menekülttáborok lakóira a külföldi non-profitok kirúgása eredményeképp.
Március 11. és 19. között a két fél szakértői mind a három dárfúri államban igyekeztek felmérni a tiszta víz, élelem, egészségügyi ellátás és higiénia témakörét. A kormány ugyan azt állítja, hogy a helyi non-profitok betöltik a kirúgott külföldiek után hagyott űrt, viszont a felmérés szerint négy héten belül gondok akadhatnak a vízellátásban (jelenleg 850.000 emberhez jut el tiszta víz), és a közegészségügyi viszonyok is erősen romolhatnak.
Április végéig kb. 1,1 millió menekült kap majd élelmiszer-segélyt a szudáni élelmezési bizottságoknak köszönhetően, amelyek segítik az ENSZ Világélelmezési Programját (WFP) az elosztásban. Viszont májustól nagy bajban lesz mindez a sok ember, hacsak a WFP nem talál partnereket, amelyek részt vesznek a segély elosztásában, állítja a felmérés.
Majdnem 700.000 ember kellene, hogy kapjon alapanyagot sátorkészítéshez az esős évszak beköszönte, azaz május előtt, de ez csak akkor lehetséges, ha új partnereket talál az ENSZ logisztikai szervezete, valamint megszerzik a disztribúciós listákat. A jelentés szerint a táborokban a programtervezéés -értékelés és a gyakorlati szakértelem is elveszett.
Mindeközben több táborban is kitört a fertőző agyhártyagyulladás, és szünetel az alultáplált gyerekek, a várandós és szoptató anyák élelmezése. John Holmes, az ENSZ humanitárius ügyekkel foglalkozó főtitkárhelyettese azt mondta, hogy a kormány lépései leginkább sebtapaszt jelentenek a problémára, nem hosszú távú megoldást.