A Dél-Szudáni Népszavazási Bizottság publikálja az eredményt
Dél-Szudán hivatalosan is az elszakadásra szavazott, jelentették be ma este egy kartúmi eseményen, amelynek ünnepélyes hangvételét egy nő zokogása zilálta fel kissé.
Az nem újdonság, hogy Dél-Szudán 2011. július 9-től új állam lesz, hiszen az előzetes ereményeket egy hete tudjuk. A végső, hivatalos eredményt ma reggel prezentálta a népszavazást lebonyolító szudáni bizottság Omar El-Besír elnöknek, aki elfogadta azt.
Az eseményen részt vevő és felszólaló küldöttek, többek között az Arab Liga, az Európai Unió és az ENSZ békefenntartó missziójának képviselője mind gratuláltak a Dél-Szudáni Népszavazási Bizottságnak ahhoz, hogy irtózatosan kevés idő alatt és logisztikai akadályokat leküzdve, az eredetileg tervezett időpontban lebonyolította a folyamatot.
A felszólalók a szudáni népnek is gratuláltak, akik (többnyire) fegyelmezetten viselkedtek az elmúlt hónapok alatt, melynek köszönhetően a szavazás viszonylag feszültségmentesen zajlott.
Az ünnepélyes hangulatot és a népszavazási bizottság elnökének mondanivalóját egy férfi felkiáltása zavarta meg. A közönség soraiban ülő, dél-szudáni férfi azt kiabálta, hogy a szudáni továbbra is egy nép marad, egyazon apával és anyával.
Ezt követően egy észak-szudáni nő hangos jajveszékelésben tört ki, azt fájlalva, hogy az országának egy része elszakad, noha neki délen is vannak rokonai.
Az, hogy a népszavazásra jogosultak mintegy 97%-a részt vett a szavazásban (3,72 millió ember), és kb. 98%-uk Dél-Szudán elszakadására adta le voksát, nem véletlen. Ezt a jogot a 2005-ös békeszerződés írta elő a dél-szudániak számára. Az a szerződés, ami kétszer húsz évnyi polgárháborút zárt, mely során a déliek a függetlenségért, az arab-muzulmán vezetőség kirekesztő kormányzása ellen küzdöttek – mintegy két és fél millió halottat hagyva maguk mögött.
Dél-Szudán függetlenségét már 1953-ban beígérték, ahogy a brit-egyiptomi uralom a végéhez közeledett (1956). Ám ez nem így lett, így az északba való beolvadástól félő dél-szudániak 1955-ben kirobbantották a polgárháborút, ami egy 11 éves tűzszünettel 2005-ig tartott.
A békeszerződés azt tűzte ki céljának, hogy a koalíciós kormánynak az ország egységét hat év alatt vonzóvá kellene tennie. A jelenlegi ábra szerint ez nem történt meg, és a dél-szudániak továbbra is marginalizáltnak, lenézettnek érezték magukat, és várva-várták, hogy szavazócédulájukat az urnába dobhassák.
Dél-Szudán fővárosában, Jubában hetek óta ez a felirat fogadja az ide érkezőt: Üdvözöljük Afrika legújabb országában.
A valódi születésnap július 9. Addig pedig még egy miriád kérdésre választ kell találniuk a testvéreknek.